Jump to content
House Price Crash Forum
Guest Barebear

Ways To Save Money

Recommended Posts

Guest Barebear

Heres a few but I'm looking for others.

Own brand toilet role (only in white and sometimes your finger go's through it but who cares) saves a pound

Own brand whitening toothpaste ( Doesnt work but nor does the expensive stuff) saves 1.50

Own brand washing powder ( works well but boil undies (see above) ) saves 2 pound

Own brand cooking oil ( cant see the difference) saves a pound

Own brand stuffing ( Exactly the same) saves 50p

Own brand mayenaise ( Exactly the same ) saves 1.50

Total saving 7.50

Stay clear of

Own brand gravy granules (uses triple amount)

Own brand baked beans ( All water )

Own brand razors ( only good for legs (fair haired womens only) )

Own brand bacon peices ( All fat )

Own brand frozen veg ( All ice and seeds )

Share this post


Link to post
Share on other sites
Heres a few but I'm looking for others.

Own brand toilet role (only in white and sometimes your finger go's through it but who cares) saves a pound

Own brand whitening toothpaste ( Doesnt work but nor does the expensive stuff) saves 1.50

Own brand washing powder ( works well but boil undies (see above) ) saves 2 pound

Own brand cooking oil ( cant see the difference) saves a pound

Own brand stuffing ( Exactly the same) saves 50p

Own brand mayenaise ( Exactly the same ) saves 1.50

Total saving 7.50

Stay clear of

Own brand gravy granules (uses triple amount)

Own brand baked beans ( All water )

Own brand razors ( only good for legs (fair haired womens only) )

Own brand bacon peices ( All fat )

Own brand frozen veg ( All ice and seeds )

Go to Lidyl.

I went there yesterday and bought half a trolley of shopping for £31. I was stunned, would have cost me £60 in Tesco.

Some examples, can of shaving foam 75p or thereabouts, bag of potatoes 85p. Tesco's you'll pay about £1.50 for a reasonable shaving foam and close to £2 for a similar bag of potatoes.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Barebear
Go to Lidyl.

I went there yesterday and bought half a trolley of shopping for £31. I was stunned, would have cost me £60 in Tesco.

Some examples, can of shaving foam 75p or thereabouts, bag of potatoes 85p. Tesco's you'll pay about £1.50 for a reasonable shaving foam and close to £2 for a similar bag of potatoes.

Lidyls is too far away from me. I live in an expensive area,they're even building a new Waitrose 100 yards from M and S !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Not a bad start, but you have a lot to learn, gwasshopper.

Heres a few but I'm looking for others.

Own brand toilet role (only in white and sometimes your finger go's through it but who cares) saves a pound OK

Own brand whitening toothpaste ( Doesnt work but nor does the expensive stuff) saves 1.50 GOOD

Own brand washing powder ( works well but boil undies (see above) ) saves 2 pound NOT BAD

Own brand cooking oil ( cant see the difference) saves a pound YES

Own brand stuffing ( Exactly the same) saves 50p NOOO ! STUFFING IS A LUXURY (SAGE & ONION, THAT IS)

Own brand mayenaise ( Exactly the same ) saves 1.50 AGAIN, HOLD THE MAYO

Total saving 7.50

Stay clear of

Own brand gravy granules (uses triple amount) FAIR ENOUGH

Own brand baked beans ( All water ) WRONG! IT`S BEANS WITH WATER

Own brand razors ( only good for legs (fair haired womens only) ) AGREED, I RECENTLY TRIED LIDL`S RAZORS, IT WAS LIKE A SCENE FROM A HORROR MOVIE

Own brand bacon peices ( All fat ) TRUE, BUT WITH A HINT OF BACON

Own brand frozen veg ( All ice and seeds ) MAYBE

Share this post


Link to post
Share on other sites
Heres a few but I'm looking for others.

Own brand toilet role (only in white and sometimes your finger go's through it but who cares) saves a pound

Wait for half price offers then fill your car with them.

Own brand whitening toothpaste ( Doesnt work but nor does the expensive stuff) saves 1.50

Own brand washing powder ( works well but boil undies (see above) ) saves 2 pound

Watch out for smaller boxes at the same price, I believe Morrisons/Sainsburys have done this.

Own brand cooking oil ( cant see the difference) saves a pound

Own brand stuffing ( Exactly the same) saves 50p

Own brand mayenaise ( Exactly the same ) saves 1.50

Total saving 7.50

Stay clear of

Own brand gravy granules (uses triple amount)

Own brand baked beans ( All water )

Buy up good brands when on offer - Lidl were doing Branston 4 for £1, may still be.

Own brand razors ( only good for legs (fair haired womens only) )

Bics will last longer than the cheap brands, again wait for 2for1s

Own brand bacon peices ( All fat )

Own brand frozen veg ( All ice and seeds )

I've also started using these places recently, mostly out of date but still very usable.

http://www.approvedfood.co.uk/index.asp

http://www.foodbargains.co.uk/index.php?p=home

Share this post


Link to post
Share on other sites

The Lidl offer of 4 x Branston Beans for £1 was one which I took advantage of.

I can`t say how much advantage I took, as it`s slightly embarrasing. Needless to say, it`s bean a bit windy round here recently.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest DissipatedYouthIsValuable
Go to Lidyl.

I went there yesterday and bought half a trolley of shopping for £31. I was stunned, would have cost me £60 in Tesco.

Some examples, can of shaving foam 75p or thereabouts, bag of potatoes 85p. Tesco's you'll pay about £1.50 for a reasonable shaving foam and close to £2 for a similar bag of potatoes.

Lidl showergel 19p

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Barebear
Lidl showergel 19p

Coupled with the Lidl biogical washing powder creates a fake all over tan.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Lidl showergel 19p

Not yet tried it, but I have some in stock.

I think it might be wise not to use this product immediately after using Lidl`s razors.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Coupled with the Lidl biogical washing powder creates a fake all over tan.

Or a highly unstable compound that should be handled with care.

Share this post


Link to post
Share on other sites
I use it - was 17p, went down to 12p :o, then up to 19p! Gouging barstewards! :lol:

Any blisters or severe reactions ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buy raw ingredients that are in season...buy by looking at cost per kilo/lb.

Eat before shopping.

Always take a shopping list, and stick with it.

Plan your weekly menus in advance.

Don't over purchase and waste with the buy six get one free deals.

Don't buy everything under one roof.

Know where to go and what to buy when you get there. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I'd also recommend buying your razor blades from eBay in bulk. I bought a couple of hundred Gillette contour refills for a 1/4 of the price they cost at the supermarket.

You need to check the guys feedback though to make sure they are genuine (or such good counterfeits that nobody cares).

Edited to add: I also bought 100 duracell procell AA batteries that worked out half the price of buying from stores. I think the key to saving money is to think about what you use on a day to day basis, can it be bought in bulk, can you buy it on eBay?

Edited by wickywackywoo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hardcore.

That cheapo shower gel is mostly water. More expensive stuff lasts longer. Make sure you use a small amount.

I always go for 2:1 offers when I'm on a money saving bender.

I've bought 20 bottles of shower gel before. It's not going to go off is it ?

Own brand products, some are just the same as the branded stuff (and in fact come from the same manufacturers) with maybe a couple of ingredients removed.

Washing your clothes, get that powder dosage right. If the clothes aren't too smelly do you need two ultra power tablets that will get those clothes whiter than white ?

Finally, a significant proportion of air resistance from cars comes from the wing mirrors....?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Barebear
Buy raw ingredients that are in season...buy by looking at cost per kilo/lb.

Eat before shopping.

Always take a shopping list, and stick with it.

Plan your weekly menus in advance.

Don't over purchase and waste with the buy six get one free deals.

Don't buy everything under one roof.

Know where to go and what to buy when you get there. ;)

But but Rolo doughnuts are my reward for doing it even though they are 1.68. I eat all four before I get home so no other ******* can get em.

Share this post


Link to post
Share on other sites
But but Rolo doughnuts are my reward for doing it even though they are 1.68. I eat all four before I get home so no other ******* can get em.

We all need to treat ourselves now and again to something that is worth it. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest DissipatedYouthIsValuable
I use it - was 17p, went down to 12p :o, then up to 19p! Gouging barstewards! :lol:

Seems to be alright, I've not lost any skin.

Works alright as washing up liquid too.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Barebear
Seems to be alright, I've not lost any skin.

Works alright as washing up liquid too.

Use the cheap washing powder for the dishes jeez man !!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest DissipatedYouthIsValuable
Hardcore.

That cheapo shower gel is mostly water. More expensive stuff lasts longer. Make sure you use a small amount.

I always go for 2:1 offers when I'm on a money saving bender.

I've bought 20 bottles of shower gel before. It's not going to go off is it ?

Own brand products, some are just the same as the branded stuff (and in fact come from the same manufacturers) with maybe a couple of ingredients removed.

Washing your clothes, get that powder dosage right. If the clothes aren't too smelly do you need two ultra power tablets that will get those clothes whiter than white ?

Finally, a significant proportion of air resistance from cars comes from the wing mirrors....?

And a man can probably do most things with just one arm.

Why deny your family a tasty nutritious meal?

Share this post


Link to post
Share on other sites

I've saved myself about £1.4K a year by moving from Tooting Bec to a cheaper flat in Streatham, both in London. The flat is a bit smaller but nicer and well worth the rent. Sorry folks, I am one of those terrible reprobates called ... ...'renters'. I blush to admit it. :blink:

Also, I'm saving myself a good bit by bringing a packed lunch to work. It only takes a minute to prepare cheese sandwiches from pre-sliced cheese.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest DissipatedYouthIsValuable
Use the cheap washing powder for the dishes jeez man !!

I find washing powder gives me dermatitis.

I may start using riverbed gravel instead.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Buy raw ingredients that are in season...buy by looking at cost per kilo/lb.

Eat before shopping.

That's the one single most important money saver right there.

It's surprising what crap you walk out with when you went in hungry ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest DissipatedYouthIsValuable
I've saved myself about £1.4K a year by moving from Tooting Bec to a cheaper flat in Streatham, both in London. The flat is a bit smaller but nicer and well worth the rent. Sorry folks, I am one of those terrible reprobates called ... ...'renters'. I blush to admit it. :blink:

Also, I'm saving myself a good bit by bringing a packed lunch to work. It only takes a minute to prepare cheese sandwiches from pre-sliced cheese.

Pre-sliced?

Decadent *******.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Barebear
I've saved myself about £1.4K a year by moving from Tooting Bec to a cheaper flat in Streatham, both in London. The flat is a bit smaller but nicer and well worth the rent. Sorry folks, I am one of those terrible reprobates called ... ...'renters'. I blush to admit it. :blink:

Also, I'm saving myself a good bit by bringing a packed lunch to work. It only takes a minute to prepare cheese sandwiches from pre-sliced cheese.

Pre sliced cheese,do it yourself and you needn't have moved.

Streatham's alright anyway. Oh and most of us here are lowly renters. prisoners of our own device, maybe.

Edited by Barebear

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

  • The Prime Minister stated that there were three Brexit options available to the UK:   291 members have voted

    1. 1. Which of the Prime Minister's options would you choose?


      • Leave with the negotiated deal
      • Remain
      • Leave with no deal

    Please sign in or register to vote in this poll. View topic


×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.